#hultfredshemester

Ова е Хултфредсхеместер!
Туристите, општините и жителите заедно создаваат „Халтсфредсхеместер“.
Вие како жител имате шанса да победите
1000 ноќевања во хотел, хостел, кампување и во куќа за вас или да им подарите на најблиските!

Искусете ја прекрасната општина Холтсфред дома, во вашиот дом Холтсфред и купувајте со
- земете гофика или залак за јадење во еден од рестораните и кафулињата во општината.

Грижете се едни за други и домашни работи со далечина и грижа.

#hultfredshemester # dusynsochhörsihultfred

#hultfredshemester

сместување

Натпреварувајте се преку 1000 ноќи во хотел,
хостел, место за кампување
и во викендицата!

Цело сместување

#hultfredshemester

Кафе и вечера

Земете гофика или парче храна.
Поддржете го нашиот локален
угостителска индустрија за време на вашата
Халтсфредсхеместер!

Целото кафе и местата за јадење

Инспирација

Добијте совети за авантури и искуства

Настан

Не пропуштајте ништо што се случува во општината Холтсфред.

Совет за прошетка во хотел Дакке

Хотел Даке Нија Торгет, Вирсерум

Совет прошетајте по новиот плоштад кај Hotell Dacke Virserum. Донесете своја кошница за кафе и пенкало! Инфо Ингер 073-802 69 13

Повторувачки

Јазична прошетка

Библиотека Халсфред Вестра Ленггатан 46, Холтсфред

Прошетајте во Хултсфред и зборувајте шведски! Среда 13.00-14.30 1 септември Статуи надвор од Линдбломсколан 15 септември Gamla bibliotek 29 септември Musikparken i centrum 13 октомври Арапски продавници 27 октомври Hultsfreds

слободен
Повторувачки

Буле со ПРО

Булехален Norra oskarsgatan 107, Хултсфред

Играме були во салата за буски на Оскарсгатан во Хултсфред, Добредојдовте сите! Донесете своја сопствена корпа за кафе. Лице за контакт: Бенгт Нилсон 070-935 02 56

Повторувачки

Закачи ја Библијата

Библиотека Халсфред Вестра Ленггатан 46, Холтсфред

Работилница за деца од 6-12 години. Потребна е претходна регистрација, контактирајте ја библиотеката Ако имате какви било прашања, само контактирајте не! biblioteket@hultsfred.se, 0495-240088

слободен
Сите настани

Откријте

Возбудлив музеј, активности наклонети кон семејството, интересни знаменитости и фантастична природа. Откријте го целиот Халтсфред!

 • Околу шест километри југоисточно од Вена е ова убаво место за капење со убави зелени површини за активности. Исто така има и соблекувални, простор за скара, сув тоалет, лулашки и

 • Црквата Холтсфред, најголемиот град во општината, всушност има најмлада црква. Плановите за изградба на црква во Холтсфред постоеја некое време и беа направени во 1921 година

 • Мелсјан е мало плитко езеро и водата е продолжение на Гердведан. Сместено е северно од езерото Флатен западно од Мелила и

 • Вистинска волшебна шума со стари борови кои стојат околу камењата што се покриени со лишаи. Природниот резерват на Бјерннесет се наоѓа на теме во Åkebosjön. Резервата се наоѓа

 • Патеката започнува од градината Калвкате, што е многу убав објект на излезот од автопатот 23 кон центарот Холтсфред. Облечи ја колата

 • Вирсерумсјан е езеро длабоко и сиромашно со хранливи материи, кое е во непосредна близина на заедницата на Вирсерум. Езерото и селата се прекрасни и имаат многу да им понудат на туристите околу спортскиот риболов,

 • Среде шумите на Смаланд се наоѓа малата заедница Вирсерум со големата уметничка галерија. Со изложбена површина од 1600 квадратни метри, современата уметност е прикажана на изложби

 • Сауна и топла када на Хамарсјан. Ако сакате да доживеете нешто посебно, треба да ја пробате природата СПА на Хамарсјан со сауна и топла када. Тука е горење на дрва и

 • … .. Претпочитам да сликам и да цртам во реалниот живот каде и да сум. Аника е родена и израсната во Вагнхрад, Содерманленд и скоро 30 години

Настан

Јадете и пијте

сместување

Активности

Туристички атракции

Референци

Места и активности

Восхитувајте се на историските средини, уметност и занаети, диви животни, прекрасна природа и многу повеќе. Има многу активности и атракции овде, од кои многу се отворени преку целата година!

 • Искусете го чувството на возење со класичните портокалово-жолти железнички автобуси кои дишат 50-тите години помеѓу Вирсерум и Иседа. Уживајте во амбиентите за носталгија и испијте кафе со седум

 • IMG 20200627 110325 намален семејна вежба со велосипедизам

  Велосипедски вежби по тесната патека Вирсерум до Иседа. Околу станицата на Вирсерум постои околина за носталгија која нуди патување назад во времето. Испорака на облекување во прозорецот на билетите, претходна резервација

 • Продавницата е во непосредна близина на Хотел Даке во Вирсерум. Локални и регионални производи. Занаети, ракотворби, форма и дизајн. Дрво, текстил, керамика, волна, стакло и многу повеќе

 • Сферичен гранит е карпа што се зацврстила на големи длабочини, а потоа ја достигнала површината за време на наборите во земјината кора. Слатемоса е единственото место

 • Диск голф (во Шведска исто така наречен фризби голф) е спорт што се игра со диск (фризби). Целта е да се игра курс од почеток до крај

Сите знаменитости и активности
Мост што се протега преку река
Погледнете ги сите места за капење
Лице кое се релаксира на клупа на планина покрај езеро
Погледнете ги сите пешачки патеки
Слика на отворен жолто-зелен тревник со две дрвја покрај него и шума во позадина.
Погледнете ги сите терени и кампови во природа
Штала во локален парк
Погледнете ги сите домови

Јадете и пијте

Поубава вечера за славење, ручек во град или пријатна вечер со пријателите. Има нешто за сите вкусови и прилики.

 • Emåbaren е ресторан и пицерија. Домашно домашно готвење се служи тука за ручек помеѓу 1100-1400 г. Како алтернатива на денешното јадење, има пица, салати или ќебапи.

 • Овој пријатен, семеен хотел е на само 50 метри од железничката станица Холтсфред во Смоланд. Од хотелот имате поглед кон блиското езеро Хулинген. Сите поединечно

 • Јужно од Вирсерум се наоѓаат објектите Дакестјупет и Фрилуфтскафе - Дакестсупет. Во зима скијачко одморалиште и други времиња објект за планински велосипедизам, МТБ и пешачење. Се отвора горната кабина

 • Ако треба да добиете нешто брзо, Сибила е добро познат ланец за брза храна. Сибила нуди сè, од шведскиот класик „варен со леб“ (т.е. зготвена колбас)

 • Заедно со Ветландaвуген во Målilla е Bandy Grill. Тука можете да изберете помеѓу хамбургери, колбаси, ќофтиња, ќебапи, пилешко. Во текот на летото има и мала тераса на отворено.

 • На фармата Ровен и Остен, Лида надвор од Јернфорсен, сирењето се прави на занаетчиски начин и од мал обем. Млекото потекнува од локален земјоделец. Во непосредна близина на млекарницата

 • Кунген Рестауранг се наоѓа централно во Хултсфред помеѓу планот на Тор и Кепингспаркен. Ресторанот Кинг нуди пици, хамбургери, риба и чипс и салати. Единствен е тој човек

 • Målilla Hotell е мал хотел со ресторан. Денешниот ручек, ла ла карте, пица и салати се служат тука. Ресторанот има целосни права. Има 40

сместување

Не е важно дали имате поглед кон романтичен викенд, семеен празник или конференција - постојат форми на сместување што одговараат на секоја пригода.

 • Кабини за една ноќ со простор за четири лица. Мали колиби од 10 квадратни метри кои се совршени за ноќевања. Колибите се наоѓаат во ограден простор зад објектот. Еден

 • Прекрасно лоцирана во областа за зачувување на природата и риболовот Стора Хамарсјан Веднаш надвор од Холтсфред се наоѓа областа за зачувување на природата и риболовот на Стора Хамарсјан. На Стора Хамарсјан, околу 10 км, има еден

 • Målilla Hotell е мал хотел со ресторан. Денешниот ручек, ла ла карте, пица и салати се служат тука. Ресторанот има целосни права. Има 40

 • Тука живеете со прекрасен поглед на езерото Хулинген! Вие сте близу до плажата, објектите и кафулето. Потребно е да се помине долг два километра пешачење покрај шеталиштето

 • Северно од Мелила се наоѓа кампување во природа од страна на Хесјан. Постојат места за паркирање за приколки и подвижни домови, како и посебно место за шатори. Паркинг за хендикеп. Од паркингот има прилагодлив пат надолу

 • Семејна куќа со поглед на езеро во прекрасна природна област. На околу 10 км западно од Холтсфред се наоѓа областа за зачувување на природата и риболовот Стора Хамарсјамродет. Област со пустински карактер што поканува