fbpx

Si e zbuloni mĂ« mirĂ« Hultsfred? ÇfarĂ« nuk duhet humbur dhe cilat pamje ekzistojnĂ« atje? Ne kemi pĂ«rpiluar disa kĂ«shilla tĂ« shkĂ«lqyera se çfarĂ« mund tĂ« bĂ«ni me ne dhe tĂ« cilat shpresojmĂ« t'ju ndihmojnĂ« nĂ« udhĂ«timin tuaj tĂ« zbulimit!


 • NĂ«nshkruani "Historia e muzikĂ«s suedeze" Hultsfred nĂ« kĂ«mbĂ«

Hultsfred - Ecja

Historia e festivalit muzikor më legjendar të Suedisë! Tregime, foto dhe klipe filmike nga arkivi muzikor Arkivi Suedez Rock tani është shndërruar në një shteg fizik ecjeje në tokën klasike të festivaleve përgjatë liqenit

 • Kisha Malilla Gardveda 1

Kisha MĂ„lilla-GĂ„rdveda

Kisha MÄlilla-GÄrdveda Në 1800, të dy famullitë MÄlilla dhe GÄrdveda formuan një famulli të përbashkët. Kjo pas një vizite të një peshkopi në 1768 kur të dy kishat prej druri MÄlilla dhe GÄrdveda

 • vena kyrka 2

Kisha Vena

Kisha Vena është një nga kishat më të mëdha kombëtare në dioqezën e Linköping. Nga fillimi, kisha akomodoi gati 1200 njerëz. Pas disa restaurimesh, stolat u hoqën

 • kisha morlunda 424

Kisha Mörlunda

Kisha Mörlunda ndodhet shumë bukur me anën e gjatë drejt EmÄdalen. Kisha aktuale u përfundua në 1840, por që nga viti 1329 kishte ndoshta një kishë në të njëjtën vend.

 • kisha e hultsfred 23

Kisha Hultsfred

Kisha Hultsfred, qyteti më i madh i komunës, në fakt ka kishën më të re. Planet për të ndërtuar një kishë në Hultsfred kishin ekzistuar për ca kohë dhe në vitin 1921 u bënë plane

 • Virserums Kyrka 1 e1625042018291

Kisha e Virserum

Kisha Virserum është ndërtuar në stilin neo-gotik me majën e saj karakteristike të lartë dhe dritaret dhe portalet me hark të theksuar. Kisha aktuale e Virserum është ndërtuar gjatë viteve 1879-1881. Origjinale

 • PXL 20210618 071634051 i shkallĂ«zuar

imja

Ushqimi është rindërtuar me frymëzim nga natyra me dru dhe pyll si temë dhe është pajisur me zona të reja të gjelbërta, ndriçim të ri më të sigurt, zona të veprimtarisë sa më të thjeshta

 • PXL 20210618 065844037 i shkallĂ«zuar

Tezgjahu

Tezgjahu ndodhet ngjitur me parkingun në zonë. Shtë një nga vegjet më të mëdha të Suedisë. Tezgjahu në Virserum ekziston prej 23 vitesh. Në dy kate janë në dispozicion

 • IMG 20190808 135320 i shkallĂ«zuar

Kopsht barishte

Në zonën e Kompanisë ka një kopsht shumë të bukur me barishte me rreth 150 bimë të ndryshme, lule verore dhe bimë shumëvjeçare.

 • ALEX5809 i shkallĂ«zuar

Köpingsparken

Parku në Hultsfred është në frymën e muzikës, ku studentët nga Lindblomskolan kanë vizatuar vizatime si sugjerime për atë që dëshironin të dukej. Ngjitur me parkun ka gjykata të Boules dhe zona të këndshme të gjelbërta.

 • DSC0016 shkallĂ«zuar

Shpella Lasse-Maja

Shpella Lasse-Maja ose Stora Lassa Kammare ka një histori emocionuese për të treguar. Në këtë shpellë, njerëzit në fshatin Klövdala kërkuan strehim nga danezët në 1612. Sipas

 • NjĂ« imazh i njĂ« parku me ura mbi ujĂ« dhe ndĂ«rtesa nĂ« sfond

Hagadalsparken

Hagadalsparken ka marrë një nxitje të vërtetë gjatë vitit të kaluar dhe tani është edhe më i arritshëm dhe më i sigurt se më parë. Një pellg me një artificial

 • Artisti Steve Balk

Studioja e Steve

Në një kodër të vogël, me pamje të bukur, në fshatin TÀlleryd jashtë Vena ndodhet ferma Nybble. Në Lillstugan të këndshëm, kreativiteti rrjedh në studion e artistëve të Steve Balk. Të gjitha

 • Artistja Lena Loiske

Artistja Lena Loiske

Lindur mĂ« 1950. Sociolog i arsimuar. Filloi tĂ« pikturonte seriozisht gjatĂ« dy viteve qĂ« jetonte nĂ« Tanzani (1995–1997). BojĂ« kryesisht nĂ« akrilik. Gjithçka, nga peizazhi te reja

 • Parku historik lokal i Hultsfred

Parku historik lokal i Hultsfred

Në një park të bukur buzë Liqenit Hulingen ndodhet parku historik lokal i Hultsfred. Në vendin fqinj është parku Folkets, objektet sportive dhe kampe. Pas uljes së Liqenit Hulingen në 1924 nuk ishte

 • 20190628 122534 shkallĂ«zuar

Shtëpi e ëmbël Hultsfred

Ekspozita "Home Sweet Hultsfred" që tregon historinë e shoqatës Rockparty dhe Festivalit Hultsfred. Historia është në mure! Ekspozita rreth Rockparty dhe Festivalit Hultsfred mund të gjendet në dhomën Klubben në

 • Kungsbron

Kungsbron

Kungsbron, i cili ndodhet nga EmÄn, ishte skena e luftës në 1612 për një nga betejat e para të Gustav II Adolf kundër danezëve. Beteja në Kungsbron Në Kungsbron në JÀreda

 • IMG 20190809 112933 i shkallĂ«zuar

Kisha JĂ€reda

Kisha aktuale është ndoshta e treta në të njëjtin vend. Kur u ndërtua kisha e parë nuk dihet dhe dokumentet e shkruara mungojnë plotësisht. Se kisha

 • PXL 20210618 074958421 i shkallĂ«zuar

Dakekrotan

Në Dackegrottan, sipas legjendës, Nils Dacke i plagosur ishte fshehur larg trupave të Gustav Vasa. Nils Dacke udhëhoqi fermerët SmÄland gjatë kryengritjes kundër Gustav Vasa. Me

 • Rezervat natyror AlkĂ€rrets, njĂ« rezervat natyror nĂ« Hultsfred

Rezervat natyror AlkÀrret

Rezervati natyror AlkÀrret është një nga mjediset tona pyjore më të pasura me specie dhe është i popullarizuar me bretkosat, salamandrat dhe bimët e tjera ujore. Falë furnizimit të mirë ushqyes dhe

 • IMG 1941 i shkallĂ«zuar

Furra e shpërthimit të Hagelsrums

Pesë kilometra në veri-lindje të MÄlilla, në rënien e SilverÄn është fshati Hagelsrum. Ka mbetje të furrës së tretë dhe të fundit të shpërthimit të Hagelsrum. Furra e shpërthimit është ndërtuar në vitin 1748. Në atë kohë

 • Knallakorset i shkallĂ«zuar

Knallakorset

Në pyjet në Björkmossa ka një kryq druri me mbishkrimin "Unë shtrihem dhe fle dhe nuk vdes, Zot fali ato mëkate që më futën në

 • Rezervat natyror KnĂ€storps

Rezervat natyror KnÀstorps

Rezervati natyror KnÀstorps është një zonë e larmishme me disa lloje të ndryshme habitatesh si pyll i përzier si pyll natyror, pyll lisi, pyll pishe me zjarr, kullota të hapura dhe ligatina. Rezervat natyror KnÀstorps përmban mbetjet e fshatit të shekullit të 1700-të

NĂ« krye