fbpx

Mjedisi kulturor është mjedisi që është ndikuar dhe formuar nga njeriu. Përmes këtyre mjediseve dhe ndërtesave, historia e jetës njerëzore bëhet e dukshme.

 • Kisha Malilla Gardveda 1

Kisha Målilla-Gårdveda

Kisha Målilla-Gårdveda Në 1800, të dy famullitë Målilla dhe Gårdveda formuan një famulli të përbashkët. Kjo pas një vizite të një peshkopi në 1768 kur të dy kishat prej druri Målilla dhe Gårdveda

 • vena kyrka 2

Kisha Vena

Kisha Vena është një nga kishat më të mëdha kombëtare në dioqezën e Linköping. Nga fillimi, kisha akomodoi gati 1200 njerëz. Pas disa restaurimesh, stolat u hoqën

 • kisha morlunda 424

Kisha Mörlunda

Kisha Mörlunda ndodhet shumë bukur me anën e gjatë drejt Emådalen. Kisha aktuale u përfundua në 1840, por që nga viti 1329 kishte ndoshta një kishë në të njëjtën vend.

 • kisha e hultsfred 23

Kisha Hultsfred

Kisha Hultsfred, qyteti më i madh i komunës, në të vërtetë ka kishën më të re. Planet për të ndërtuar një kishë në Hultsfred kishin ekzistuar për disa kohë dhe në 1921 ishin bërë

 • Virserums Kyrka 1 e1625042018291

Kisha e Virserum

Kisha Virserum është ndërtuar në stilin neo-Gotik me bishtin e saj karakteristik të lartë dhe dritaret me hark të theksuar dhe portalet. Kisha aktuale e Virserum është ndërtuar gjatë viteve 1879-1881.

 • DSC0016 shkallëzuar

Shpella Lasse-Maja

Shpella Lasse-Maja ose Stora Lassa Kammare ka një histori emocionuese për të treguar. Në këtë shpellë, njerëzit në fshatin Klövdala kërkuan strehim nga danezët në 1612. Sipas

 • Udhë e ngushtë 100 vjet 036 e shkallëzuar

Matës i ngushtë Virserum-Åseda

Përjetoni ndjenjën e ngasjes së autobusëve klasikë hekurudhorë klasikë portokalli-verdhë që marrin frymë në vitet 50 midis Virserum dhe Åseda. Shijoni mjediset e nostalgjisë dhe pini një kafe me shtatë

 • Kungsbron

Kungsbron

Kungsbron, i cili ndodhet nga Emån, ishte skena e luftës në 1612 për një nga betejat e para të Gustav II Adolf kundër danezëve. Beteja në Kungsbron Në Kungsbron në Järeda

 • IMG 20190809 112933 i shkallëzuar

Kisha Järeda

Kisha aktuale është ndoshta e treta në të njëjtin vend. Kur u ndërtua kisha e parë nuk dihet dhe dokumentet e shkruara mungojnë plotësisht. Se kisha

 • PXL 20210618 074958421 i shkallëzuar

Dakekrotan

Në Dackegrottan, sipas legjendës, Nils Dacke i plagosur ishte fshehur larg trupave të Gustav Vasa. Nils Dacke udhëhoqi fermerët Småland gjatë kryengritjes kundër Gustav Vasa. Me

 • IMG 1941 i shkallëzuar

Furra e shpërthimit të Hagelsrums

Pesë kilometra në veri-lindje të Målilla, në rënien e Silverån është fshati Hagelsrum. Ka mbetje të furrës së tretë dhe të fundit të shpërthimit të Hagelsrum. Furra e shpërthimit është ndërtuar në vitin 1748. Në atë kohë

 • Knallakorset i shkallëzuar

Knallakorset

Në pyjet nga Björkmossa ekziston një kryq prej druri me mbishkrimin "Unë shtrihem dhe fle dhe nuk vdes, Zoti fal ato mëkate që më vunë

 • IMG 6839 1

Mulli letre dore Fröåsa

Sipas vjetorit të Muzeut Teknik 2014, Fröåsa është më i vjetri i ruajtur në Suedi. Prandaj, ky destinacion është me interes kombëtar. Fröåsa handpappersbruk ishte industria e parë e zonës në 1802.

 • Vendlindja e Albert Engström

Bäckfall

Albert Engström ishte një nga personalitetet më të mëdha kulturore në historinë suedeze. Ai ishte një artist, shkrimtar dhe karikaturist. Alberti lindi më 12 maj 1869 në fermë

 • IMG 20190809 114733 i shkallëzuar

Fröreda Storegård

Fröreda Storegård nga shekulli i 1700-të është një nga monumentet arkitektonike të Qarkut Kalmar. Kompleksi i fermës me gjendjen e tij të ruajtur të ndërtesës që tregon qartë karakterin e një fshati bujqësor Småland nga shekulli i 1700-të

 • Långeruda Vendvarrimi i shkallëzuar

Vendvarrimi në Långeruda

Midis Långeruda dhe Ekeflod pak jashtë Virserum janë shtatë varre të mëdhenj të Epokës së Hekurit. Varri ndodhet në një pllajë midis fshatrave Långeruda dhe Ekeflo dhe përfshin shtatë varre.

Vendvarrimi në Järeda

Vendvarrimi përbëhet nga dy tuma dhe tre formacione guri, të ndërtuara gjatë epokës së hekurit. Në një nga tumat ka një gur dhe tre gurë dhe pak më shumë se dy metra të lartë

 • DSC03666 shkallëzuar

Fornborg në Blaxhult

Në Blaxhult ekziston një kështjellë antike nga epoka e hekurit dhe në kreshtën poshtë malit ndodhen katër tuma varrimi, nga të cilat më e vjetra është nga neoliti. Në një nga varret

 • DSC0110 43 shkallëzuar

Dackestatyn

Në kujtim të Nils Dacke dhe ngjarjeve të Dackefejden, kjo statujë u ngrit në 1956 nga Nils Dacke. Artisti Arvid Källström i dha formë statujës ashtu siç do ta bënte Nils Dacke

 • Vattenfall

Björneström dhe Näcken

Komuniteti Björneström u krijua falë mullirit. Ishte atëherë që industria e mobiljeve e Virserumsbygden u shfaq gjatë pjesës së fundit të shekullit të 1800-të. Shoqëria pasqyron fillimin e shekullit.

 • Galeri Bakërpunues

Lagja Coppersmith

Galleri Kopparslagaren, Rallarstugan dhe Glaspellehuset janë disa nga mjediset me vlera kulturore dhe historike në lagje. Përgjatë Storgatanit në qendër të Hultsfred ka ndërtesa me hapësira të mëdha

 • MVIMG 20190811 134018 e shkallëzuar

Torpet Äspebäcken

Croft Äspebäcken në Venabygden u përdor në filmimin e Ushtarit me një pushkë të thyer. Carl Olof Nordenberg ishte 35 vjeç kur erdhi në Vena në 1856. Në

 • IMG 20190811 125909 i shkallëzuar

Mulli me erë Dalsebo

Mulli me erë Dalsebo është restauruar bukur dhe tani përmban një muze. Fshati Dalsebo ndodhet në një peizazh me fusha dhe sisteme rrugore që kanë ngjashmëri

 • IMG 20190811 121746 i shkallëzuar

Fshati Visböle

Fshati i patrazuar i Visböle është një fshat tipik nga peizazhi fshatar i shekullit të 1700-të. Shtëpitë e banimit ishin ndërtuar si shtëpi të mëdha dykatëshe afër njëra-tjetrës në një kodër dhe midis tyre

Në krye