fbpx

Божиќен пазар во Лонебергабоа

Ресторан Ланебергабоа Киркваген 2, Линеберг, Калмар Каунти

Во недела на 5 декември во Ленебергабоа ќе се одржи Божиќен пазар. Boa е исполнета со продажба, меѓу другото, на домашна печива, производи од групата за плетење и шиење, мед и други добрите. Послужување на

Божиќен пазар во Вена

Куќа за парохија Вена Вена, округот Калмар

Традиционален божиќен пазар на вториот Адвент во парохиската куќа Вена со услуга за кафе и лотарии. Продажба на домашно сирење, чизкејк, препечени лебови, варени ѓевреци и Вена алманах 2022. Вена извидничкиот корпус пече колбаси и бел слез!

Länsmusiken пее во сезоната 2021 година

Вирсерумс Констал Киркогатан 36, Вирсерум, округот Калмар

На мелодиите на Länsmusiken, кој ги пее Божиќните песни, уметничката галерија се збогува со овогодинешната сезона. Кафулето служи чизкејк и джинджифилово леб. Може да купите и членска карта за следната година!

Бесплатно

Креативна работилница

Вирсерумс Констал Киркогатан 36, Вирсерум, округот Калмар

На крајот на сезоната, децата и возрасните се добредојдени да создадат свои украси од слики, хартија и глина! Фотографирајте со нашиот Polaroid фотоапарат и украсете хартиена рамка што ќе ја прикачите

Бесплатно

Божиќни занаети со руралното здружение Bösebo

Басебо Бигдегард

Сите деца се добредојдени во Божиќната атмосфера со божиќни изработки во селската сала Bösebo во недела на 5 декември во 14.00 часот. Селското здружение на сите деца им нуди занаети, кафе и божиќни слатки. Возрасните плаќаат 50

Био Хултсфред „Кралицата Маргарет“

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Годината е 1402 година и една жена владее со нордиското кралство. КРАЛИЦАТА МАРГАРЕТА ги обедини Данска, Норвешка и Шведска во заедница, со која управува преку посвоениот син,

Повторувачки

Дневни прошетки со Корпен

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Понеделник се собираме во 09.30 часот во Валхал за оние од вас кои сакаат да учествуваат во дневните прошетки на гавранот. Одиме на прошетка од околу 1 час, по прошетката ќе пиеме кафе, ако сакате.

Повторувачки

Влези во Дигитек

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Понеделник 10-12 вторник 14-16 За време на пријавувањето, жителите на општината можат да добијат поддршка за да можат да учествуваат во можностите за дигитализација. Вработените на лице место, на пример, можат да помогнат при полнењето

Бесплатно
Повторувачки

Влези во Дигитек

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Понеделник 10-12 вторник 14-16 За време на пријавувањето, жителите на општината можат да добијат поддршка за да можат да учествуваат во можностите за дигитализација. Вработените на лице место, на пример, можат да помогнат при полнењето

Бесплатно

Био Хултсфред „Седумнаесетте“

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Во Салвадор, жените се изложени на ризик да бидат осудени за убиство доколку имаат спонтан абортус. Теодора е осудена за убиство на својата мртвородена ќерка и ќе служи 30-годишник

Повторувачки

Закачи ја Библијата

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Работилница за деца од 6-12 години. Потребна е претходна регистрација, контактирајте ја библиотеката Ако имате какви било прашања, само контактирајте не! biblioteket@hultsfred.se, 0495-240088

Бесплатно

Замокот Сендби и дворецот во Скогсби

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Дигитално предавање во живо со музејот на округот Калмар. Дали животот и масакрот во замокот Сендби за време на периодот на миграција може да се поврзат со современите градби во Скогсби на западен Оланд? Во Скогсби

Пред-резервирајте сега Бесплатно Преостанати 19 места

Ноќна игра на табла на Библијата

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Дојдете и играјте различни игри на табла во библиотеката. Бесплатен влез, ограничен број на места.

Пред-резервирајте сега Бесплатно Преостанати 12 места

Virserums SGF - TAIF Löfstad

Пролимпиахален Остра Виген 10, Вирсерум, Калмар Каунти

Нова хокеарска забава и опозицијата за тој ден е TAIF Löfstad. Дојдете и поддржете го тимот на областа против три нови бода. Хокејот ќе се гледа во живо.

Повторувачки

Пазарен петок во Холтсфред

Центар на Халтсфред Бриггеритан, Хултсфред, округот Калмар

Според планот на Тор во центарот на Холтсфред, пазарната трговија се организира секој петок во текот на целата година. Овде можете да купите сирење, слатки, слатки, чизми и многу повеќе. Опсегот варира

Вилхелм Моберг - Aивотот на писателот. Со историчарот Питер Даниелсон

Библиотека на Вирсерум Сколгатан 5, Вирсерум, округот Калмар

Еден од најголемите шведски писатели на сите времиња е Вилхелм Моберг. Неговиот живот и дело како писател се во центарот на денешното предавање. Можеби добиваме одговори зошто Моберг никогаш не добил

Пред-резервирајте сега Бесплатно Преостанати 18 места

Божиќна трпеза со Lifvens

Хотели Хулинген Оскарсгатан 30, Хултсфред

Среќни сме што конечно ве поздравивме на Божиќната трпеза! Willе биде преполна цела вечер со нас во духот на музиката каде ве покануваме на нашата традиционална

Virserums SGF - edaseda АКО

Пролимпиахален Остра Виген 10, Вирсерум, Калмар Каунти

Нова хокеарска забава и опозицијата за тој ден е Аседа ИФ. Дојдете и поддржете го тимот на областа против три нови бода. Хокејот ќе се гледа во живо.

Божиќна трпеза со Lifvens

Хотели Хулинген Оскарсгатан 30, Хултсфред

Среќни сме што конечно ве поздравивме на Божиќната трпеза! Willе биде преполна цела вечер со нас во духот на музиката каде ве покануваме на нашата традиционална

Повторувачки

Хокејска школа Тре Кронорс

Пролимпиахален Остра Виген 10, Вирсерум, Калмар Каунти

Хокеарската школа на Вирсерум СГФ е во функција! Посакуваме повеќе деца да дојдат да го пробаат најзабавниот спорт во светот. Ги поздравуваме сите, без разлика на потеклото или знаењето за лизгање. Во исто време ќе спроведеме

Кино во Хултсфред - Клифорд големото црвено куче

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Кога средношколката Емили Елизабет (Дарби Камп) ќе запознае магичен спасувач на животни (Џон Клиз) кој и дава мало црвено кученце, таа не очекува да се разбуди и да најде џиновско куче.

90kr

Куќа на Гучи

Куќата на редот Сторгатан 72, Вирсерум, округот Калмар

За време на три децении љубов, предавство, декаденција, одмазда и конечно убиство, гледаме што значи име, што вреди и до каде ќе оди едно семејство.

100kr
Повторувачки

Био и Хултсфред - Не гледај нагоре

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Двајца од најлошите видови астрономи се влечени во медиумскиот циркус кога треба да одат на турнеја за да го предупредат човештвото за комета која се приближува и се заканува

Повторувачки

Дневни прошетки со Корпен

Валхал Стора Торгет 2, Хултсфред, округот Калмар

Понеделник се собираме во 09.30 часот во Валхал за оние од вас кои сакаат да учествуваат во дневните прошетки на гавранот. Одиме на прошетка од околу 1 час, по прошетката ќе пиеме кафе, ако сакате.

Повторувачки

Влези во Дигитек

Библиотека Халсфред Вестра Линггатан 46, Хултсфред, Калмар Каунти

Понеделник 10-12 вторник 14-16 За време на пријавувањето, жителите на општината можат да добијат поддршка за да можат да учествуваат во можностите за дигитализација. Вработените на лице место, на пример, можат да помогнат при полнењето

Бесплатно

Лусија во црквата на Хултсфред

Холтсфред црква Хантверкарегатан 11, Хултсфред

Луција на Хултсфред за јавноста ќе се одржи во црквата Хултсфред на Денот на Луција, 13 декември, а возот Луција се состои од 6-та година, предводен од професорката по музика Јохана Рајт. Добредојдовте!

Бесплатно
На врвот